GSPA Championship Show Tuesday 12th October 2021

Show 1

Judge Mrs Denise Gatliffe

Minor Puppy Bitch (9.2a)

1st  Kazanpaul Prawn Cracker  (Mrs K Whitehouse) Best Puppy Bitch

2nd  Valger Symphony  (Mr J R & Mrs V Mann)

3rd Kacela Sweet  Hadiya  (Mr P K & Mrs B C Rumney)

Res Navigareamor Spring Tide  (Mr M H & Col S L E L Jackman & Jackman MBE TD)

VHC Orchidstar Two To Tango  (Mrs Z M Sielski)

 

Puppy Bitch (7)

1st Kazanpaul Prawn Cracker  (Mrs K Whitehouse)

2nd Redic Shiraz (Mr W, Mrs A J & Miss M L Hallam)

3rd Balvenie Eye Candy (Mrs Schoneville)

Res Valger Symphony  (Mr J R & Mrs V Mann)

VHC Kacela Sweet  Hadiya  (Mr P K & Mrs B C Rumney)

 

Junior Bitch (5)

1st Winterwell Thatlldo For Desjiem (Ms A & Mr C Brown & Filby)

2nd  Graygees Tsarine (Mrs S A Edlin)

3rd Balvenie Eye Candy (Mrs Schoneville)

Res Keigame Nell Gwyn at Cwngiedd (Mr D James)

VHC Aytee Octavia (Mrs E R & Mr J Trocki)

 

Yearling Bitch (3)

1st Dappledele First Date at Bryburn (MR B B & Mrs F V Thurm)

2nd Solwaypoint Georgia at Mannlicher (Ms K Joy)

3rd Aytee Octavia (Mrs E R & Mr J Trocki)

 

Post Grad Bitch (13)

1st Barleyarch Pakora (Mrs S Harris)

2nd Seasham Hot Love (Hammond)

3rd Fayemm Forever Together (Mr E & Mrs L Lockett)

Res Jomeel Now I’m Here (Staley)

VHC Braneath Ptarmigan (Prof T R Desombre)

 

Limit Bitch (9,1a)

1st Seasham I Love to Boogie (Hammond) RCC

2nd Radstorm Legal Eagle at Barkersdream JW (Mrs J & Mr C Barker)

3rd Winterwell Stoney Trail ( Mrs L S & Mrs A Trow & Jowsey)

Res Orchidstar Jenga (Mrs Z M Sielski)

VHC Quintana Qin Qiao (Mrs M Nixon)

 

Open Bitch (7,1a)

1st SH CH Kacela Sweet Ayana (Mr P K & Mrs B C Rumney)

2nd  Barleyarch Dorito at Tequesta JW ( Mrs D Elrington)

3rd Ladyhawke Dizzy Miss Lizzy (Mrs W A Pearson)

Res Newlands Pass to Montalba (Mrs V E & Miss E F Brown)

VHC Fayemm Remember Me (Mr E & Mrs L Lockett)

 

Veteran Bitch (2)

1st SH CH Cushatlaw Irresistable  JW ShCm ( Mrs P Cox)

2nd Jolicoem Jevington of Whinchat (Mrs V S A Prior)

 

Special Veteran Bitch (2)

1st SH CH Valger Odette VW (MR B B & Mrs F V Thurm) BVIS

2nd INT SH CH/LUX CH/NL CH/DT CH(VDH)/IR SH CH Pitwit Leeona (Mrs N &Miss S Coe & Pitman)

 

Field Trial Bitch (2)

1st CH Yockletts Cordiale JW (Mrs J Izard) CC, BOS, Best FT

2nd  Quintana Qin Qiao (Mrs M Nixon)

 

Good Citizens Dog Scheme Bitch (2)

1st Balvenie Dressed to Thrill Via Navigareamor (Mr M H & Col S L E L Jackman & Jackman MBE TD)

2nd  Barkersdream Who Dares Wins (Mrs J & Mr C Barker)

 

Minor Puppy Dog (4)

1st  Valger Snow Patrol at Iminez (Mrs G Harvey) BP, BPIS

2nd Sparkenhoe Kith and Kin (C Mann)

 

Puppy Dog (4)

1st  Valger Snow Patrol at Iminez (Mrs G Harvey)

2nd Montalba Mister Teatime (Mrs V E & Miss E F Brown)

3rd Kilnrae Berliner (Mrs K M Marsh)

Res Mathams Clynelish (Mr R W G & Mrs L H Steel)

 

Junior Dog (3)

1st Orchidstar Bolts of Speed (Mrs Z M Sielski)

2nd Ceilloch Russian (Mrs D & Mr S Hill)

3rd Winterwell Eeh By Gum with Garwin (Ms F & Mr P J Garget & Morris)

 

Yearling Dog (5,1a)

1st Barleyarch Hoopla at Forestpoint (Mr P & Mrs L E Collins)

2nd Seasham the Groover (Mr & Mrs Peebles)

3rd Brocks Bouncer at Nuash (Miss N J Hamlin)

Res Aytee Nostrodamus (Miss P C Claydon)

 

Post Grad Dog (2)

1st Balvenie Double Diamond (Mrs Schoneville)

2nd Indijazz Designer Genes (Mrs E M Stedman)

 

Limit Dog (7,1a)

1st Winterwell Maida Stone (Mr D E & Mr G Smith & Reardon)

2nd Elfrindew Endrick To Valger (Mr J R & Mrs V Mann)

3rd Wilholme Had A Lovely Time with Bessalone (Mrs S, Miss S &Miss I Knowles & Glen)

Res Fayemm Meet the Stars (Miss L A Pocock)

VHC Taftazini Aiden Abbet (Miss V M Pingault)

 

Open Dog (7)

1st Graygees Gigolo JW SGWC (Mr & Mrs G & G Brown) DCC, BIS

2nd Orchidstar Bonds of Speed (Mrs Z M Sielski) RCC, RBIS

3rd SH CH Barleyarch Pringle (Mrs S Harris)

Res SH CH Bryburn Bacchus JW ShCm (MR B B & Mrs F V Thurm)

VHC Jomeel Monkey Wrench (Staley)

 

Veteran Dog (2)

1st Know No Bounds at Nuash (Miss N J Hamlin)

2nd SH CH Winterwell Fowl Play (Mr D E & Mr G Smith & Reardon)

 

Special Veteran Dog (1, 1A)

Field Trial dog (1)

1st Water Germander over Borderpoint (Mr R W G & Mrs L H Steel)

 

Good Citizen Dog Scheme Dog (1)

1st Easesprings Oberon at Nuash (Miss N J Hamlin)

2nd Indijazz Designer Genes (Mrs E M Stedman)