Championship Show Results March 28th 2016

Judge Mrs Jane Cule

Minor puppy dog(4)

1st Brainescroft Tahiti (BPD)

2nd Redmires Ticket to the Stars

3rd Seasham Don’t Stop Me Now

4th Seasham Flash Gordon

Puppy dog(3)

1st B. Tahiti

2nd R. Ticket to the Stars

3rd S. Flash Gordon

Junior dog(3)

1st Barleyarch Dubarry

2nd Kavacanne Morgan You Know

3rd Keigame Nasrullah

Novice dog(0)

Graduate dog(6)

1st Barleyarch Ariat JW

2nd Kavacanne Morgan It Seems JW

3rd Winterwell Fowl Play

4th Jessophia’s Oberyn Martell

5th Soellis Manly Stanley

Post Graduate dog(4)

1st Valger Quorum JW

2nd Barleyarch Firefly

3rd Winterwell Mr Hobbs

4th Alandrapoint Starry Midnight

Limit dog(12, 2abs)

1st Keigame Jigsaw

2nd Ranger Two Rodale JW ShCM

3rd Seasham Super trouper JW

4th Koolwaters Cream Cracker

5th Gamebourne Dark Indulgence

Open dog(6)

1st Am G Ch/ShCh VJK-Myst Goes Like the

Wind of Barleyarch(imp USA) (CC, BIS)

2nd Ch Barleyarch Farthing at Drysika JW

ShCM (RCC, RBIS)

3rd Seasham Jumpin Jack Flash

4th Kavacanne Hun Toint Retreve JW ShCM

5th Barleyarch Trumpeter

Veteran dog(2)

1st Sh Ch Barleyarch Alvar JW ShCM (BV)

2nd ShCh Oakberrow Wotzinaname ShCM

No entries in Special Veteran, Field Trial or

Good Citizen dog classes.

Field Trial dog(2)

1st Friarsbelle Marsh Mellow

2nd Ch Crumleigh Magic Max

Good Citizen dog(3)

1st The Bisto Kid at Nuash

2nd B Imperial

3rd B Firefly

Minor puppy bitch(6, 1abs)

1st Winterwell Inca Gold to Evagrove

2nd Seasham A Kind of Magic

3rd Pingarypoint Eye Candy

4th Navigareamore Booby Hatch at Oakberrow

5th Gameglow Time Will Tell for Laoirebay

Puppy bitch(5, 1abs)

1st Winterwell Inca Trail(BPB, BPIS)

2nd Teverlarni Tapuaenuku

3rd P. Eye Candy

4th N. Booby Hatch at Oakberrow 

Junior bitch(2)

1st Drysika Fast Track(CC)

2nd Keigame Hustle

Novice bitch(3)

1st W Inca Trail

2nd Smilek Sleeping at Tal-Y-Llyn at

Serenymor

Graduate bitch(8)

1st High High Jingle Bells at Keigame (imp

Malta)

2nd Balvenie Buttercup at Alandrapoint

3rd S. Sleeping at Tal-Y-Llyn at Serenymor

4th Seasham Dancing Queen

5th Robincroft Charleston

Post Graduate bitch(11)

1st Balvenie Bella JW

2nd Soellis Dirty Gertie

3rd Keigame Hopscotch

4th Valger Quartz in Elfindrew

5th Booton Yvette

Limit bitch(10, 1abs)

1st Cushatlaw Illustrious JW

2nd Cushatlaw Irresistable JW ShCM

3rd Valger Phoebe JW

4th Seasham Indian Sunset over Koolwaters

5th Kavacanne Gale Storm JW ShCM

Open bitch(7, 2abs)

1st ShCh Winterwell Tootsie Roll JW ShCM (RCC)

2nd Barleyarch Tigernut at Graygees

3rd ShCh Seasham Lovestruck JW

4th Koolwaters Calamity Jane JW

5th Redic Jetsetter

Veteran bitch(6, 1abs)

1st ShCh/Lux/NL/VDH Ch/Int ShCh

Gamebourne Bedazzled

2nd Drysika Fleur de Lis JW

3rd ShCh Keigame Concerto JW

4th Keigame Leading Lady JW ShCM

5th Kazanpaul Crème Brulee AWG 

Special Veteran bitch(5, 1abs)

1st ShCh Keigame Harlette

2nd Redic Chardonnay

3rd Kilnrae Gretel

4th Barleyarch Armani at Delahawk 

Field Trial bitch(2) 

1st Barleyarch Beetle at Tequesta JW (BFT)

2nd Deepthatch Pocona

Good Citizen bitch(3)

1st Seasham Dressed for Success 

2nd S. Sleeping at Tal-Y-Llyn at Serenymor

3rd Malmelsa Flirty Fleuri

The David Layton Memorial Award judge Dena Abott Results

Junior dog or bitch 

1st Drysika Fast Track

2nd Keigame Hustle

3rd Keigame Nasrullah

4th Winterwell Inca Gold to Evagrove

5th Marimay All That Jazz

Open dog or bitch

1st Winterwell Fowl Play

2nd High High Jingle Bells at Keigame (imp Malta)

3rd Keigame Hustle

4th Kavacanne Blowin A Gale JW

5th Keigame Hopscotch

Special Working dog or bitch

1st Barleyarch Beetle at Tequesta JW

2nd ShCh Barleyarch Farthing at Drysika JW ShCM

3rd Seasham Dancing Queen

Judge: Dena Abbott